• YARIM ALTIN
  3.177,00
  % 0,22
 • AMERIKAN DOLARI
  16,3686
  % 0,07
 • € EURO
  17,6155
  % 0,20
 • £ POUND
  20,7115
  % 0,25
 • ¥ YUAN
  2,4273
  % -0,04
 • РУБ RUBLE
  0,2558
  % 0,90
 • BITCOIN/TL
  474207,383
  % -2,50
 • BIST 100
  2.450,84
  % 1,35
 • YARIM ALTIN
  3.177,00
  % 0,22
 • $ DOLAR
  16,3686
  % 0,07
 • € EURO
  17,6155
  % 0,20
 • £ POUND
  20,7115
  % 0,25
 • ¥ YUAN
  2,4273
  % -0,04
 • РУБ RUBLE
  0,2558
  % 0,90
 • BITCOIN
  474207,286
  % -2,50
 • BIST 100
  2.45
  % 1,35

Açığa satış her zamankinden daha tehlikeli

Açığa satış her zamankinden daha tehlikeli

Doğası gereği riskli olan açığa satış yatırımları perakende yatırımcılarının saldırısıyla giderek daha riskli hale geliyor. Ancak açığa satış mekanizması borsalar için hayati bir denetleme mekanizması oluşturuyor

Bir şirketin hisse fiyatındaki düşüşten kâr elde etmek isteyen yatırımcılar, her zaman emsallerine göre daha büyük finansal riskler alır. Şimdiyse açığa satışçıların dahil olduğu risklere Reddit yatırımcılarının en çok açığa satışta olan hisse arayışları eklendi. Bloomberg yazarı Mark Gilbert, verimli bir sermaye piyasası için açığa satışçıların soğukkanlı davranmasını öneriyor.

Son haftalarda Reddit yatırımcılarına en fazla açığa satışta yakalanan riskli fon Melvin Capital Management olmuştu. Riskli fon GameStop hissesine yaptığı açığa satış pozisyonu nedeniyle Ocak ayında %53 oranında kayıp vermişti. Ancak diğer riskli fonlar da söz konusu perakende yatırımcı dalgasından nasibini aldı.

Borsa yazarı GameStop hissesine açığa satışta yakalan bir diğer riskli fon firması Citron Resarch’ün başındaki isim Andrew Left’i örnek veriyor. Fonu yaklaşık %100’lük kayıp veren Left geçtiğimiz ay konuyla ilgili açıklamasında potansiyel açığa satışlar konusundaki araştırma yapmayı bırakacağını ve yeniden uzun vadeli pozisyon analizlerine yöneleceğini belirtmişti. Gilbert’e göre riskli fon yöneticisi açığa satış pozisyonuyla ortaya çıkardığı yolsuzluklar sebebiyle övgüyü hak ediyordu.

Gilbert, borsa araştırma şirketi Hindenburg Research’ün açığa satış yoluyla ortaya çıkardığı bir diğer skandalın da altını çiziyor. Firmanın geçtiğimiz hafta yayınladığı raporda sağlık şirketi Clover Health Investments’ın halka arz sırasında ABD Adalet Bakanlığı soruşturmasını ifşa etmekte başarısız olduğunu ortaya çıkardı ve şirketin hisse senetleri hızlı bir şekilde düştü. Clover ise raporun büyük çapta yanlışlıklar içerdiğini ve ABD Adalet Bakanlığı’nın bilgi talebinin ifşa edilmesine gerek olmadığını açıkladı.

Açığa satışlara odaklanan Hindenburg daha önce de elektrikli araç üreticisi Nikola’nın SEC soruşturmasına karşı olumsuz bir rapor yayınlayarak açığa satışla hisseleri neredeyse yarıya inan şirketten kâr sağlamıştı. Nicola’nın kurucusu Trevor Milton yönetim kurulu başkanlığı görevinden istifa etmeden önce suçlamaları yalanlamıştı.

Hindenburg finansal piyasaların şu anki durumuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Kamuya açık finansal piyasaların şu anki durumunda insanların açığa satışçıların yolsuzlukları ve kurumsal suiistimalleri ortaya çıkarma konusundaki önemini insanlara anlatmanın daha önemli olduğunu düşünüyoruz” ifadelerine yer verdi.

Gilbert açığa satış şirketlerinin borsalardaki fonksiyonuyla ilgili şu yorumda bulundu:

“Çok yazık. Bir şirketin mali pratiklerinin ya da yönetiminin eleştirisi parasal bir karşılığı olmadığında daha az öneme arz ediyor.”

Riskli fonlar kan kaybediyor

Hisse senetleri açığa satış ve uzun pozisyonlar yine de riskli fonların tercihlerine hakim olmayı sürdürüyor. Araştırma firması eVEstment 3,36 trilyon dolarlık sektörde bu pozisyonların 780 milyar doları kapsadığını belirtiyor. Bu rakam şu anda uygulanan 10 temel borsa stratejisi arasında en büyük rakamı işaret ediyor. Ancak bu tür fonlar son yıllarda müşterilerin çekilmesi sorunuyla karşı karşıya. Yatırımcılar 2020 yılında 17 milyar dolar çekerek son iki yılda net sermaye çıkışlarını 60 milyar doların üzerine ulaştırdı.

Bu sermaye çıkışları sürecinde bazı fon şirketleri en büyük kaybedenler oldu. Marshall Wace’ın MW Küresel Fırsat Fonu’ndan Ocak ayında 4,4 milyar dolar çıkış gerçekleşti ve fonun büyüklüğü %7 oranında azaldı. Bloomberg’in haberine göre 2009 yılında işleme başlayan fonun gördüğü en büyük kayıp bu %7’lik düşüş.

Londra merkezli fon şirketinin milyarder kurucularından Paul Marshall geçen yıl yayınladığı bir kitapta açığa satışçıların karşılaştıkları zorluklara işaret ediyor. Marshall’ın ifadelerine göre bu zorluklar hisse senetleri borçlanma maliyetleri, iflasa yakın şirketlerin hisselerindeki yüksek volatilite ve son yarım yüzyılda hisse senedi piyasalarının artış eğilimi. Marshall on yıllık yatırımlarında uzun pozisyonlarındaki yatırımlarından açığa satış pozisyonlarına göre üç kat daha fazla kazanç sağladığını belirtiyor.

Tüm bunlara rağmen açığa satış pozisyonları bir şirketin faaliyetlerine piyasa düzenleyicilerinin daha yakından bakması için hayati bir işlev sağlıyor. Pazartesi günü Alman leasing şirketi Grenke AG’nin hisseleri 3’te 1 oranında düşüş gösterdi. Bu düşüşte en önemli etken şirketin genel müdürü Mark Kinderman’ın yolsuzluk suçlamaları nedeniyle istifasıydı. Borsa yazarı, açığa satışçı Fraser Perring’in şirketi Viceroy Research Group’un Eylül ayında oluşturduğu suçlamaları hatırlatıyor. İstifayla birlikte şirketin iddiaları yalanlamasının ve Alman piyasa düzenleyicilerinin konun şirketin iç meselesiyle ilgili olduğu, herhangi bir finansal usulsüzlük gerçekleşmediğini açıklamasının ardından hisse senetleri Çarşamba günü kayıplarını telafi etti.

Gilbert yazısının sonunda Reddit yatırımcılarının açığı satışçıları izleyerek bu şirketlerin piyasayı incelemek konusundaki paha biçilmez rollerini bırakmaya zorladıklarını beliriyor. Borsa yazarına göre perakende yatırımcıları bu konuda başarılı olursa finansal piyasalar daha az verimli bir alan haline gelecek. Zira finansal ekosistem bir hisse senedinin spekülasyon yapma riskini göze alarak perakende yatırımcıların saldırısından korkmayan riskli fonlarla birlikte daha sağlıklı bir ortam haline dönüyor.

YORUMLAR YAZ