• YARIM ALTIN
  3.153,00
  % -0,56
 • AMERIKAN DOLARI
  16,1920
  % -0,96
 • € EURO
  17,4658
  % -0,86
 • £ POUND
  20,5557
  % -0,61
 • ¥ YUAN
  2,4170
  % -0,42
 • РУБ RUBLE
  0,2451
  % -2,75
 • BITCOIN/TL
  468078,364
  % -1,84
 • BIST 100
  2.438,84
  % -0,49
 • YARIM ALTIN
  3.153,00
  % -0,56
 • $ DOLAR
  16,1920
  % -0,96
 • € EURO
  17,4658
  % -0,86
 • £ POUND
  20,5557
  % -0,61
 • ¥ YUAN
  2,4170
  % -0,42
 • РУБ RUBLE
  0,2451
  % -2,75
 • BITCOIN
  468078,145
  % -1,84
 • BIST 100
  2.44
  % -0,49

Değerinin altındaki hisseler için yükseliş zamanı

Değerinin altındaki hisseler için yükseliş zamanı

Değerinin altındaki hisselerle büyüme hisseleri arasındaki rekabet ekonomik toparlanmayla birlikte değer yatırımları yönüne kaymış durumda. Ancak iki hisse grubu üzerindeki tartışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Küresel borsalarda bütün göstergeler değerinin altındaki hisseler için ayarlanmış gibi gözüküyor. Ancak değer yatırımcıları ile büyüme odaklı şirketlere yatırım yapan yatırımcılar arasında uzun yıllardır devam eden tartışma bitmiş değil. Küresel yatırıcılar genellikle riskli olarak görülen yüksek getirili momentum hisselerine yatırım yapmakla daha önce denenmiş ve başarılı olmuş hisse senetlerini ucuzdan almak arasında ikilemde kalıyor.

Uzak perspektiften bakıldığında büyüme odaklı yatırımlar değerinin altındaki hisse senetlerinden daha iyi performans göstermiş gibi gözüküyor. Mayıs 2000’den bu yana S&P 500’deki büyüme hisseleri endeksteki değer hisselerine göre yaklaşık iki kat daha fazla kazandırdı.

Ancak değer hisseleri ise geri dönüş sinyalleri gösteriyor. 6 Eylül 2020’den bu yana değer hisseleri %21 oranında kazandırırken büyüme hisseleri ise %9,5 oranında getiri sağladı. CNBC’nin haberinde konuyla ilgili iki borsa uzmanının değerlendirmelerine yer veriliyor.

Federated Hermes’in Başkan Yardımcısı, Hisse Senetleri Stratejisti ve Portföy Yöneticisi Steve Chiavarone konuyla ilgili açıklamasında, “Yıllık bazda büyüme hisseleri son 12 ayda her açıdan olduğu gibi performans açısından da değer hisselerinden daha güçlü konumda. Değer hisselerinin büyüme hisselerini yakalayabilmesi için daha çok yolu olduğunu düşünüyoruz” ifadelerine yer verdi.

Değer kategorisine giren döngüsel hisse senetlerinin ikinci çeyrekte bilançolarını %250 oranında büyütmesinin beklendiğini belirten Chiavarone, finansal hisselerinin son raporlamalarındaki güçlü bilanço büyümesi beklentilerine işaret etti.

Chiavarone, “Eğer değer hisseleri şu ortamda %250 bilanço büyümesiyle yüksek performans gösteremezse ne zaman gösterir bilemiyorum. Aslında hikaye tam olarak bu. Evet, büyüme hisselerinin dönüştürücü ve yıkıcı özellikleri var. Hala uzun vadede kazananların onlar olacağını düşünüyoruz. Ancak geçtiğimiz Ağustos’ta bir değişim gerçekleştirdik. Büyüme hisselerine ve teknoloji hisselerine nötr bakıyoruz. Değerinin altındaki döngüsel hisselere daha fazla ağırlık verdik” açıklamasında bulundu.

Chiavarone’nin düşünceleri büyük ölçüde yaygın olarak beklenen ekonominin yeniden açılmasına bağlı. Borsa uzmanı, “Geçen yıla göre bu yıl teknoloji ve büyüme şirketlerinin ürettikleri ürünlerden daha fazla tüketemem, ancak kesinlikle çok daha fazla seyahat, eğlence ve restoran ürünleri tüketebilirim. Değişen haber akışının değerinin altında olan hisse senetlerine fayda sağlayacağını ve yakalamaları gereken çok şey olduğunu düşünüyoruz. Uzun vadede iki hisse grubu da iyi performans gösterecek. Ancak 2021 için büyüme karşısında değer hisseleri için oldukça iyi hissediyoruz” dedi.

Borsa firması Simpler Trading’in Opsiyon Piyasaları Yöneticisi Danielle Shay ise büyüme hisselerinin her olasılıkta kazanacağını öngörüyor.

Shay röportajında, “Ben bu rotasyon bittikten sonra tepetaklak olacak büyüme hisselerini belirlemeyi dört gözle bekliyorum, çünkü bana göre bir hissenin beklenenden daha büyük bir hamle yapabilmesi için öncelikle mutlaka büyüme hisseleri arasında olması gerekiyor. Bu sayede opsiyon piyasasından kâr sağlayabileceğim” ifadelerine yer verdi.

Yine de değer hisselerine dönüşün ne kadar süreceğinin “belirsiz” olduğunu söyleyen Shay, hisse grubunun uzun vadeli geri dönüş potansiyelini de kabul etti.

Shay, “Yatırımcılar için, özellikle de uzun vadeli yatırımcılar için elbette değer hisselerinin şu anda hisse senedi konumlandırmalarına harika bir yer olduğunu söyleyeceğim. Genel olarak sektör rotasyonu ve piyasanın davranış biçimi nedeniyle yatırımcılar şu anda kesinlikle değer hisse senetlerine bakmalıdır” açıklamasında bulundu.

Bununla birlikte, stratejist, yatırımcıların şanslarını opsiyon piyasasında denememesi konusunda uyardı.

Shay, “Değer hisse senetlerinde opsiyon ticareti yapmaya çalıştığınızda, genellikle çok fazla primleri yoktur. Bu nedenle prim satıyorsanız genellikle satılacak çok fazla prim olmayacaktır. Momentum hareketleri aradığınızda, genellikle çok fazla momentum hareketi de olmaz. Gerçekten de çok iyi bir trend oluşturduklarını düşünüyorum. Ancak bu hisseleri opsiyon piyasalarında denerseniz bu yatırımı çok daha zorlaştıracaktır” ifadelerine yer verdi.

YORUMLAR YAZ