• YARIM ALTIN
  3.178,00
  % 0,09
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  503471,250
  % 5,24
 • BIST 100
  2.527,15
  % 3,62

Dünya izliyor! Trump Beyaz Saray’dan ayrıldı… İşte tarihi yemin töreninin tüm detayları

Dünya izliyor! Trump Beyaz Saray’dan ayrıldı… İşte tarihi yemin töreninin tüm detayları

ABD’nin seçilmiş başkanı Joe Biden bugün TSİ 20:00’da yemin edecek. ABD, Kasım ayında yapılan seçimlerin ardından tarihinin en tartışmalı ve gergin dönemlerinden birini yaşamıştı. Bu dönem, bugün yeni başkanın resmen yemin ederek göreve başlamasıyla sona erecek. Joe Biden, yemin töreniyle birlikte ABD’nin 46’ncı başkanı olarak göreve başlamaya hazırlanıyor. Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump Beyaz Saray’dan son kez ayrılıyor… İşte tarihi yemin töreni ile ilgili merak ettiğiniz tüm son dakika detayları…

Beyaz Saray’dan ayrılırken açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump şu ifadeleri kullandı:

Amerikan halkını seviyorum, Umarım uzun soluklu bir veda olmaz.

ABD’de Joe Biden’ın yemin töreni, Kovid-19 salgını ve güvenlik kaygılarının gölgesi altında gerçekleşiyor. Washington’da olağanüstü güvenlik önlemlerinin alındığı ve katılımın çok sınırlı tutulacağı bu törenle ilgili merak edilenleri derledik:

YILDIZLAR YEMİN TÖRENİ İÇİN BAŞKENTE GELDİ

Lady Gaga yemin töreninde ulusal marşı söyleyecek. Daha önceki yıllarda da müzisyenler Beyonce Knowles ve Jackie Evancho bu görevi icra etmişti.

Salı günü ünlü yıldız ABD Kongre binasından bir fotoğrafını paylaşarak bütün ABD’liler için dua ettiğini söyledi. Törende bir performans sergileyecek olan Jennifer Lopez de Ulusal Muhafız askerleriyle bir pozunu paylaştı.

TRUMP HALEFİNİN YEMİN TÖRENİN KATILMAYACAK DÖRDÜNCÜ BAŞKAN OLACAK

ABD’nin yeni başkanı Joe Biden ve yardımcısı Kamala Harris’in yemin törenini Yüksek Mahkeme Başkanı John Roberts yürütecek. Koronavirüs önlemleri yüzünden büyük kalabalıklar törene katılamayacak.

6 Ocak günü Trump destekçileri tarafından Kongre binası işgal edildiği için güvenlik önlemleri daha sıkı bir şekilde artırıldı. Donald Trump törene katılmıyor, böylece halefinin yemin törenine katılmayacak dördüncü ABD başkanı olacak.

Trump, dün ABD başkanı olarak geçirdiği son gününde yayımladığı video mesajında yeni yönetim için dua edilmesini istedi.

YEMİN TÖRENİ NEDİR?

Yemin töreni, ABD’de dört yılda bir kasım ayında yapılan başkanlık seçiminin ardından kazanan adayların hem başkan yardımcılığı hem de başkanlık için yemin ettiği ve resmen göreve başladığı görene verilen isim.

Tören, başkent Washington DC’deki Kongre binasının önüne kurulan özel platformda düzenleniyor.

Seçimi kazanan ismin resmen başkan olmasını sağlayan yemin, şu ifadeleri içeriyor:

“Amerika Birleşik Devletleri Başkanlığı’nı sadakatle yapacağıma ve Amerika Birleşik Devletleri Anayasası’nı en iyi şekilde muhafaza edeceğime, koruyacağıma ve savunacağıma yemin ederim.”

Biden’ın bu sözlerle resmen göreve başlamasının ardından diğer başkanların da yaptığı gibi döneminin önceliklerini anlatacağı bir konuşma yapması bekleniyor.

Biden’dan hemen önce de Kamala Harris başkan yardımcısı olarak yemin edecek.

BİDEN’IN YEMİN TÖRENİNDE NELER OLACAK?

ABD kanunlarına göre yemin töreni seçimin ardından gelen ilk 20 Ocak tarihinde yapılıyor. Açılış konuşmaları yerel saate 11.30’da (TSİ 19.30) başlıyor.

Geleneksel olarak Başkan, tam öğle saatinde yemin ediyor. Hemen öncesinde de başkan yardımcısının yemini tamamlanıyor.

Törenin tamamlanmasının ardından Biden, önümüzdeki dört yıl evi olacak Beyaz Saray’a geçecek.

GÜVENLİK NASIL SAĞLANACAK?

Başkanlık devir-teslim törenleri için genelde çok kapsamlı ve geniş çaplı güvenlik önlemleri alınır. Bu sene, her zaman alınan önlemlerden daha fazlası alınıyor.

Bunun sebebi de, Biden’ın seçim zaferinin Kongre tarafından tescillendiği 6 Ocak günü Trump taraftarlarının Kongre binasına yaptığı ve beş kişinin hayatını kaybettiği baskının ardından, aynı grupların planladığı geniş çaplı ve muhtemelen silahlı protesto gösterileri.

Yemin töreni için güvenlik önlemleri 6 Ocak’tan bu yana artarak devam etti. Şehrin geniş kesimleri yaya ve araç trafiğine kapatıldı. Gizli Servis, güvenlik planlamasının idaresini ele aldı. Binlerce polise ek olarak 15 bin Ulusal Muhafız da güvenliğin sağlanması için şehirde görev yapıyor.

Kongre baskınının ardından Washington DC’de ilan edilen olağanüstü hal devam ediyor; 24 Ocak’a kadar da geçerli olacak.

Gizli Servis adına güvenlik önlemlerini yöneten Ajan Matt Miller, Cuma günü gazetecilere yaptığı açıklamada güvenlik planlamasının bir yılı aşkın süredir yapılmakta olduğunu söyledi.

YORUMLAR YAZ