• YARIM ALTIN
  3.149,00
  % -0,34
 • AMERIKAN DOLARI
  16,4017
  % -0,02
 • € EURO
  17,5901
  % -0,25
 • £ POUND
  20,7712
  % -0,24
 • ¥ YUAN
  2,4498
  % -0,28
 • РУБ RUBLE
  0,2667
  % 0,02
 • BITCOIN/TL
  517580,673
  % -0,43
 • BIST 100
  2.547,09
  % 0,79
 • YARIM ALTIN
  3.149,00
  % -0,34
 • $ DOLAR
  16,4017
  % -0,02
 • € EURO
  17,5901
  % -0,25
 • £ POUND
  20,7712
  % -0,24
 • ¥ YUAN
  2,4498
  % -0,28
 • РУБ RUBLE
  0,2667
  % 0,02
 • BITCOIN
  517580,445
  % -0,43
 • BIST 100
  2.55
  % 0,79

Elon Musk’ın Bir Fabrika İnşa Etmesine İzin Vermek İçin Yasaları Bile Değiştirdiler… Tesla’nın Akibeti Çin’de Neler Bekliyor?

Elon Musk’ın Bir Fabrika İnşa Etmesine İzin Vermek İçin Yasaları Bile Değiştirdiler… Tesla’nın Akibeti Çin’de Neler Bekliyor?

Çin’e henüz üç yıl önce ardına kadar açılan kapılardan giren Tesla, yeni revize edilen yasal çerçeveler sonucunda şimdi zorluklarla karşı karşıya. Peki şimdi ne olacak? Musk ve Tesla’yı gelecekte neler bekliyor?

 

Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasındaki ekonomik ilişkiler perspektifinde 2018, çok önemli bir yıldı. Amerika Birleşik Devletleri Çin’e yapılan teknoloji ihracatını kısıtlamaya zorlarken, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Çin’i dünyanın gelecekteki inovasyon ve üretim merkezi yapma sözü verdi.

Elon Musk, Xi’nin planındaki en önemli oyuncuydu. Musk’ın Şanghay’da elektrikli araç fabrikası kurabilmesi için Çin’in kuralları değiştirildi ve yabancı şirketlerin otomotiv projelerinde yerli halkla işbirliği yapmasına gerek kalmadı.

Musk’a ayrıca büyük miktarda düşük maliyetli arazi, düşük faizli finansman ve vergi avantajları vaat edildi. Pekin hükümeti ile firma arasındaki görüşmelere yakın kaynaklara göre Tesla’nın karşılığındaki hedefi, yerel tedarikçilerle işbirliği yapmak ve Çin’in mücadele eden elektrikli araç üreticilerini güçlendirmekti.

ÇİN’DE HEM ÜRETİM VE SATIŞ YÜKSEK HIZLANIYOR AMA…

Tesla’nın üçüncü çeyrek üretim ve dağıtım kayıtlarının yanı sıra Çin Binek Araçlar Birliği’nden alınan verilere göre Çin, otomobillerinin yarısından fazlasını üretiyor..

Çin’deki satışlar sayesinde Tesla, ilk kez 2020’de tam yıl kâr etmeyi başardı. Tesla’nın Çin’deki satışları, 2021’in ilk dokuz ayında gelirinin dörtte birini oluşturdu. Bu arada Musk, dünyanın en zengin insanı olarak konumunu sağlamlaştırdı.

Ancak Tesla şu anda Çin’de oldukça büyük zorluklarla karşı karşıya. Yerel rakipler Tesla’yı tercih etmekten şikayet ederken, sürücüler ve Çinli yetkililer genellikle arabaların kalitesini eleştiriyor. Tesla ise Pekin hükümetinin büyük teknolojik işletmeler üzerindeki artan baskısından etkileniyor.

Çin, yabancı şirketlerin son derece katı veri güvenliği düzenlemelerine uymasını bekliyor. Bu bağlamda Tesla, Çin otomobilleri için belirli yazılım güncellemelerini gerçekleştirmeden önce ülkedeki Çinli tüketicilerden toplanan tüm dijital kayıtları saklamalı ve hükümet onayını almalıdır.

BU AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ VE ÇİN’DE DE VARDIR.

Musk, Amerikan kurumlarının baskısına şimdiden öfkeyle tepki verdi. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu bunun için bir çekişme kaynağı olmuştur.

Twitter’da ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile alay etti, hatta bir noktada ona “sendika kuklası” dedi. 1 Temmuz’daki 100. yıl dönümü kutlamalarının bir parçası olarak Musk, Çin baskısına Komünist Parti’yi överek yanıt verdi ve “Çin’in ekonomik kalkınmadaki başarısı, özellikle altyapı sektöründe inanılmaz derecede büyüleyici.”

Musk ayrıca Çin’in sıkılaşan veri kısıtlamalarını da selamlarken, Tesla Nisan ayında özür diledi. Bir sürücü, bir otomobil fuarındaki bir kaza için açıkça Tesla’nın frenlerini suçladıktan sonra, ülkenin en üst hukuk bürosu müdahale etti ve Tesla’yı “kendini beğenmiş” olarak nitelendirdi.

Tesla, kısa bir süre sonra Çin’in Twitter hesabı Weibo’da bir gönderi yayınlayarak, “Araç sahibinin sorununu daha erken çözemediğimiz için üzgünüz. Bu deneyimden en iyi şekilde yararlanmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız.”

 

 

GEÇMİŞTE BİRÇOK TEKNOLOJİ FİRMASI BUNU YAPMIŞTIR.

Tesla, Pekin’in ülkenin endüstriyel potansiyelini geliştirmek için istihdam ettiği tek Batılı şirket değil. Aksine, denenmiş ve gerçek bir çalışma metodolojisidir.

Apple yıllar önce iPhone tedarik zincirini Çin’e devrettiğinde, Apple’ın eğittiği birkaç Çinli şirket, çoğu şu anda dünya çapında pazar lideri olan çeşitli Çinli akıllı telefon üreticileri için parça üretmeye başladı.

Çin’de Apple hala yüzde 11’lik saygın bir pazar payına sahip. Ancak, başka bir Batılı BT devi mücadele ediyor. 1992’de Çin’de varlık gösteren Microsoft’tan bahsediyoruz. Çin’in düzenlemeleri, özellikle bulut sunucuları gibi alanlarda Microsoft’u zorluyor. Hatta Çin’deki zorlu çalışma koşulları nedeniyle firma geçtiğimiz günlerde LinkedIn’in Çin’e özel sürümünü kapatacağını açıklamıştı.

ÇİN İLK GÜNDEN İTİBAREN İSTEKLERİNİ İFADE ETTİ.

Şanghay merkezli danışmanlık firması Automobility’nin başkanı Bill Russo’ya göre, “Çin’in amacı Tesla’nın kazanmasına yardımcı olmak değil, yerli endüstrinin rekabet edebilmesini sağlamak.” Musk ve Tesla, yorum taleplerine tepki göstermezken, Çin Devlet Konseyi Bilgi Ofisi gazeteden gelen sorulara cevap vermedi.

Apple, Microsoft’un Çin’de büyük bir varlığını sürdüreceğini açıklamasına rağmen, yorum taleplerine yanıt vermedi. Tarafların 2018 görüşmelerine aşina olan kişilere göre Çinli yetkililer, baştan sona Tesla’ya açıkken bir tepki beklediklerini vurguladılar. Yetkililer, o sırada yerel elektrikli otomobil üreticilerinin performansından memnun değildi ve Tesla’yı ülkenin otomobil sektörünü fabrika koşullarına “geri döndürmenin” bir yolu olarak gördü. Tesla’nın tedarik zincirini yerelleştirmesi ve Çinli üreticilerle işbirliği yapması bekleniyordu. Bu eylemler sonucunda yerel ekonominin de hızlanacağına inanılıyordu.

 

 

YERLİ ÜRETİCİLERİN TAŞINMAK İÇİN BİR NEDENLERİ VAR

Musk ile müzakereleri yöneten zamanın Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Miao Wei, Tesla’nın beklentileri karşılamayan yerel elektrikli araç işletmelerine nasıl yardımcı olabileceğini vurguladı. Miao’ya göre Tesla, durgun balıklarla dolu bir göle atılan bir avcı balığın etkisine sahip olacaktı. (Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, Wall Street Journal’dan gelen soruları yanıtlamadı.) Musk, dünyanın en büyük otomobil pazarı olan Çin’de Tesla’nın arabalarını daha düşük bir maliyetle sunmasına olanak sağlayacak bir üretim tesisi kurma ihtimalinin uzun zamandır ilgisini çekmişti.

Ancak diğer otomobil üreticilerinin yaptığı gibi Çinli bir ortak satın almak konusunda isteksizdi. İmzalar Temmuz 2018’de imzalandı ve Tesla’nın Şanghay’daki tesisinin temelini attı. Çinli yetkililer, anlaşmanın istihdam yaratma potansiyelini ve Tesla’nın 2023’ün sonunda ödemeye başlayacağı 345 milyon dolarlık yıllık vergiyi övdü. Aslında Başkan Li Keqiang, 2019’daki bir toplantıda Musk’a “Çin’in yeşil kartının verilmesi gerektiğini söyledi. Musk daha sonra Li’yi bir Tesla’ya bindirdi ve onu Beyaz Saray’ın çevresinde gezdirdi.

TESLA, BEKLENDİĞİ GİBİ ÇİNLER TARAFINDAN SEVİLDİ.

Duruma yakın bir kişiye göre Tesla içindeki bazı isimler Çin’in açıklığına tepki gösteriyordu. Özellikle fikri mülkiyet hırsızlığı konusu Tesla için bir endişe kaynağıydı. Tesla’nın Batı ülkelerindeki gibi Çin pazarına girmesi, insanların elektrikli otomobillere olan talebini artırdı. Tesla Model 3’ün 2019’da Çin’e gelmesi, insanları elektrikli araçların benzinli araçlara uygun bir alternatif olduğuna ikna etti.

Miao’nun göldeki balık tahmini de gerçek oldu. Çin yapımı Tesla’lar, elektrikli otomobil pazarında Çinli yatırımcılara güven verirken, uzun süredir sorunlarla boğuşan yerel girişimciler için bir can simidi olduğunu da kanıtladı. Örneğin NIO, Nisan 2020’de finansmana kavuştuğunda iflasın eşiğindeydi. Ardından, hisse fiyatları yükseldikçe ek yatırımlar yağdı. NIO’ya ek olarak, iki Çinli elektrikli otomobil üreticisi Li Auto ve XPeng, Yelkenlerini doldurmak için Tesla’nın rüzgarını kullanın.

 

 

TESLA MÜHENDİSLERİ BÖLGEDEKİ ÜRETİCİLERE DA ÖĞRETİM YAPMIŞTIR.

Danışmanlık firması ZoZo Go’nun tahminlerine göre, bu üç şirketin toplam araç satışları 2018’de yaklaşık 12 bin iken bu yıl 270 bine yaklaşacak.

ZoZo Go CEO’su ve eski bir GM yöneticisi olan Michael Dunne, “Kimse bir Çin markasının Tesla’dan önce bu kadar ilgi göreceğini düşünmemişti” dedi. ZoZo Go’ya göre, Çin’deki toplam elektrikli ve hibrit otomobil satışı bu yıl yaklaşık 3,1 milyon olacak.

Wall Street Journal sözcüsüne göre Tesla’nın elektrikli araç pazarının gelişimini destekleme çabaları NIO tarafından memnuniyetle karşılandı.

Tesla etkisi aynı zamanda tedarik zincirini de güçlendirdi ve bu tür Çinli yetkililerin asıl amacına ulaşıldı. Tesla, personele eğitim vermek, Çinli işletmelere tasarım ve araştırma konusunda yardımcı olmak ve bilgi paylaşmak için pil üreticilerinden kalıp döküm işlemcilerine kadar çeşitli endüstrilere mühendisler gönderdi.

MALZEMELERİN %90’INI ÇİNLİ FİRMALAR SAĞLAR

Tesla, 2021’in başlarında, Şanghay üretiminde kullanılan kaynakların yüzde 90’ının Çinli satıcılardan geldiğini bildirdi. Tesla’nın üst düzey Çinli yöneticisi Tom Zhu, şirketin yıl sonuna kadar tüm parçaları yerel tedarikçilerden tedarik etmeyi planladığını söyledi.

Musk yaptığı açıklamada, “Daha önce dünyanın başka yerlerinde tonlarca parça üretildi ve Şanghay’a teslim edildi. Bu bileşenler yerel olarak tedarik edildiğinde arabanın maliyeti büyük ölçüde düşüyor” dedi Musk, Temmuz 2020’de.

Tesla mühendisleri, kısaca CATL olarak bilinen Çinli pil üreticisi Contemporary Amperex Technology ile iş birliği yaparak Tesla’nın ihtiyaçlarına özel ürünler üretmeye başladı. 2020 yılında Tesla ile yapılan tedarik anlaşması sayesinde CATL, en iyi pil üreticisi konumunu sağlamlaştırdı.

Başka bir hidrolik sistem tedarikçisinin işinin neredeyse yarısı Tesla’dan geliyor. Ningbo Xusheng Auto Technology, 2020 bilançosunda, Tesla ile yaptığı iş birliği sayesinde “elektrikli araç parçalarının tasarımı, Ar-Ge ve üretimi ile ilgili teknolojiler edindiğini” ve bu sayede “elektrikli araç parçalarında en üst sıralara çıktığını” belirtti. sanayi”. Ningbo’nun geliri 2020’de 2016’dan üçe katlandı.

 

 

BU BİR MİLLİ GÜVENLİK KONUSU MU?

Ancak bazı Çinli elektrikli araç işletmeleri Tesla’yı hedef olarak belirledi. Bu işletmelerin çoğu, hükümetin yabancı bir otomobil üreticisini tercih ettiğine inanıyor. Özellikle Pekin’in veri yönetimi politikalarına odaklanması dikkat çekiyor.

Siber güvenlik firması olarak faaliyetlerine başlayan 360 ve Çinli devlete ait otomotiv üreticisi SAIC Motor şikayetçi şirketler arasında yer alıyor. Geçen Mart ayında, bu iki şirket Çin yasama meclisine yabancı elektrikli araç üreticileriyle ilgili ulusal güvenlik endişelerini araştırmak için dilekçe verdi. Firmalar ve yetkililer arasındaki müzakerelere hakim olan kaynaklara göre, yabancı üretici Tesla’yı kastediyorlar.

Çin devlet gazetelerinde yer alan haberlere göre, 360’ın kurucusu Zhou Hongyi’nin elektrikli araç kullanıcılarından gelen coğrafi verileri sınırlamak için yasalar ve normlar talep ettiği söyleniyor. Komünist Parti sekreteri ve SAIC başkanı Chen Hong’a göre, Çin hükümeti bu araçlardan gelen verilerin ticari nedenlerle toplanmasını, depolanmasını ve kullanılmasını yönetmeli. (360 ve SAIC yetkilileri, Wall Street Journal’dan gelen sorulara yanıt vermedi.)

OTONOM ARAÇLAR İÇİN SİSTEMİ BOZULDU.

Pekin’e göre Tesla otomobillerinin şu anda askeri üslerin ve diğer kritik hükümet kuruluşlarının yakınında konuşlandırılması yasak. Mayıs ayında hükümet, kullanıcının daha önce belirttiği fren şikayetinin yol açtığı halk tepkisine dayanarak, otomobil verilerinin toplanmasına sıkı sınırlar koydu. Bu kısıtlamaların bir sonucu olarak, elektrikli araç üreticilerinin toplayabileceği veri miktarı kısıtlandı ve Çin yollarındaki sürücülerden toplanan hiçbir veri dışa aktarılamıyor.

Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı bu tavsiyeyi Ağustos ayında hayata geçirdi. Tesla’nın Çinli kullanıcılar hakkında dijital veri toplama kapasitesi, 1 Kasım’da yürürlüğe giren yeni bir kişisel veri koruma yasasıyla daha da kısıtlandı.
Bu yeni düzenlemeler Tesla’nın Çin’de sürücüsüz arabalar geliştirmesini ve piyasaya sürmesini zorlaştıracak. Çünkü araştırmacılar ve endüstri çalışanları, sürücüsüz arabaların büyük hacimli verileri yakalayan özel sensörler olmadan çalışamayacağını iddia ediyor. Tesla’nın mevcut sürücü yardım özellikleri, araçların kendi kendini sürdüğü anlamına gelmez.

New York’taki Eurasia Group küresel teknoloji politikası direktörü Paul Triolo, Çinli yetkililere de tavsiyelerde bulunan Paul Triolo, “Geniş veri denetiminin amacı, en azından kısmen Tesla sorununa yanıt vermekti” dedi.

 

 

ÇİN’DE TESLA FİYATLARI DÜŞÜRDÜ

Tesla’nın yerel rakipleri için en büyük rahatsızlıklardan biri, otomobil üreticilerini daha fazla elektrikli araç üretmeye teşvik eden hükümet mevzuatı. Yeterince elektrikli otomobil üretmeyen şirketler, yapan şirketlerden borç para almak zorunda. Tesla, elbette, bu kılavuzun en uygulanabilir olduğu firmadır.

Washington’daki Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi’nde Çin analisti olan Scott Kennedy, “Bu yaklaşım birçok Çinli işletmeyi çok mutsuz etti” dedi.

Tesla, yerel tedarikçileri kullanarak, masrafları azaltarak ve kullanıcıların Çin hükümetinin destek programlarından faydalanmalarını sağlayarak fiyatları düşürür. Örneğin Model Y, Temmuz ayında piyasaya sürülen ve 300.000 yuan’a (yaklaşık 300 bin yuan (yaklaşık 47 bin Dolar) kolaylaştıracak krediler aralığındadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde Model Y fiyatları ise özelliklerine göre 59 bin ile 64 bin dolar arasında değişiyor.

PAZAR PAYI YAVAŞÇA DÜŞECEKTİR.

Ekim ayında yatırımcılara yaptığı bir sunumda Tesla’nın CFO’su (CFO) Zachary Kirkhorn, Şanghay’daki tesisin şirketin ana ihracat merkezi haline geldiğini ve Model Y’nin Avrupa pazarlarına ulaşmasına yardımcı olduğunu belirtti. Musk, Ekim ayında yaptığı açıklamada, Şanghay’ın Tesla’nın Kaliforniya’daki fabrikasından daha fazlasını ürettiğini ve bu fabrikanın üçüncü çeyrekte belirlenen küresel teslimat rekorunun en büyük kısmından sorumlu olduğunu belirtti.

Endüstri gözlemcilerine göre Tesla, uzun vadede Çin’deki rekabet avantajını kaybedecek. Bu yılın başlarında yayınlanan bir Morgan Stanley raporuna göre Tesla, bu yıl Çin’in tamamen elektrikli araç pazarının %15’ini oluşturacak, ancak yerel şirketlerin nüfuz kazanmasıyla bu oran 2030 yılına kadar %7’nin altına düşecek.

Analistler, “Tesla’nın Çin iç pazarındaki konumu, rekabet ve yerel oyuncuları destekleyen politikaların bir sonucu olarak önemli miktarda zemin kaybedecek” dedi.

YORUMLAR YAZ