• YARIM ALTIN
  3.171,00
  % 0,12
 • AMERIKAN DOLARI
  16,3349
  % 0,82
 • € EURO
  17,5529
  % 0,69
 • £ POUND
  20,6777
  % 0,55
 • ¥ YUAN
  2,4390
  % 0,85
 • РУБ RUBLE
  0,2485
  % 0,57
 • BITCOIN/TL
  479767,236
  % 1,91
 • BIST 100
  2.438,84
  % -0,49

En Güvenli Risksiz Yatırım Araçları Nelerdir ?

En Güvenli Risksiz Yatırım Araçları Nelerdir ?

Para kazanmanın oldukça zor olduğu bir dönemden geçiyoruz. Haliyle böyle zorlu bir dönemde sabit getirili ya da esnek gelirli olan kişiler ellerindeki birikimi az da olsa güvenli yatırım araçlarında değerlendirmek istiyor. Güvenli yatırım dendiğinde aklımıza ilk olarak tabii ki de risksiz yatırım araçları gelmektedir. Risk olgusu kişiden kişiye göre değişebilen, hesaplamalarda farklı parametrelerin kullanılması ve uygulanan faaliyetlerin belirsizliğini ifade eder. Günümüz yatırımcı davranışlarını incelediğimizde piyasadaki volatilite(dalgalanma) durumuna göre farklılık arz etmektedir. Kimi zaman hisse senetleri güzel getirilir sağlarken kimi zaman banka mevduat faizleri oldukça iyi getiriler sunmaktadır. Bu yazımızda sizlere risksiz yatırım araçları ve en güvenli yatırım araçları nelerdir konularında yardımcı olmaya çalışacağım.

Yazıma başlamadan önce yatırım nediryatırım nasıl yapılır konusunda sizlere bilgi vermek istiyorum. Yatırım; gelir sağlamak amacıyla para ve para benzeri ürünlerin (hisse senedi, bono, tahvil) kalıcı bir şekilde kullanılması ya da değerlendirilmesidir. İnsanlar gelirlerinin belirli bir kısmını yaşamsal faaliyetlerinin devamını gerçekleştirmek için tüketirler. Tükettiklerinden arda kalan kısmını ise tasarruf olarak biriktirirler. Biriktirilen bu tasarrufları yatırım olarak değerlendirmek isteyen kişiler birikimlerini sermaye ya da finansal yatırımlara yönlendirirler.

Gelir – Tüketim = Tasarruf  – Yatırım

Sermaye yatırımları: genellikle sabit varlıklara yapılan yatırımlardır. Örnek vermek gerekirse bir fabrika açmak, girişimci olarak yeni bir iş kurmak, ev-arsa almak, makine alıp satmak gibi şeyler literatürde sermaye yatırımı olarak geçmektedir.

riski düşük yatırım araçları
riski düşük yatırım araçları

Finansal yatırımlar: Çeşitli finansal enstrümanları kullanarak sermayeden kazanç sağlama olarak görülmektedir. Finansal yatırımlarda kişinin risk karşı olan davranışı öne çıkmaktadır. Kimi yatırımcılar az riskli getirileri orta düzeyde olan yatırım araçlarını tercih ederken, kimi yatırımcılar ise risksiz ve nispeten getirisi düşük yatırım araçlarını tercih ederler. Bizler burada risksiz ve güvenli yatırım araçları olarak sizlere finansal yatırımlardan bahsedeceğiz.

Risksiz Yatırım Araçları Nelerdir ?

1.Banka Mevduatları

Banka mevduatları riski neredeyse sıfır diyebileceğimiz yatırım araçlarındandır. Son dönemde yapılan düzenlemelerle Türkiye’de banka mevduatlarına 150 bin TL’ye kadar devlet garantisi getirilmiş bu da bankalarda mudi sayılarının artmasına vesile olmuştur. Banka mevduatları yazımızın ilk sırasında en güvenli yatırım aracı olarak ilk sırayı almaktadır. Bankalar mudilerin tasarruflarını yatırıma dönüştürme isteği ile toplanan mevduatlara piyasa enflasyon oranın az üzerinde bir faiz vermektedir. Örnek vermek gerekirse enflasyon oranı %8 ise bankaların mevduatlara vereceği faiz oranı ise %8,5-%9 dolaylarında olacaktır. Birçok kişinin parasını saklama gereği olarak kullandığı mevduat getirisi piyasadaki faiz oranlarından etkilenmekte ve dönem dönem getirileri oldukça iyi seyretmektedir.

2.Tahviller

Düşük riskli ve güvenli yatırım araçlarından bir diğeri ise sabit getirili menkul kıymetlerden tahvillerdir. Tahvil; devletin bütçe kanunlarına dayanılarak bütçe açıklarını finanse etmek amacıyla çıkarmış olduğu iç borçlanma senetleridir. (DİBS) Tahvili çıkaran devlet burada borçlu konumdadır. Alan yatırımcılar ise devletin çıkarmış olduğu tahvil üzerinden faiz getirisi elde ederler. Buradan elde edilecek faiz getirisi sabittir. Yatırımcı vade sonunda eline geçecek faiz getirisini önceden bilir. Bu açıdan bakıldığında tahviller sabit getirili risksiz güvenli yatırım aracı olarak bilinmektedir. Son zamanlarda yastık altı olarak tabir edilen altın yatırımcısını çekmek için altın tahvili uygulaması oldukça talep görmektedir.

3.Hazine Bonoları

Devlet iç borçlanma senetlerinin vadesi 1 yıldan kısa olanlar hazine bonosu olarak adlandırılmaktadır. Hazine bonoları nominal değerinden iskontolu olarak ihraç edilirler. Vade sonu geldiğinde yatırımcı hazine bonosunda nominal değer ile iskontolu değer arasındaki farkı faiz getirisi olarak alır. Tahviller genelde uzun vadeli olurken hazine bonoları 1 yıldan kısa olarak işlem görürler. Hazine bonoları da tahviller gibi devlet garantisi ile yatırımcılara sunulurlar. Devlet tahvili ve hazine bonoları vergisel açıdan değerlendirildiğinde banka mevduatlarına göre daha avantajlı olduğundan tercih edilmektedir.

en iyi güvenli yatırım araçları
en iyi güvenli yatırım araçları

4.Yatırım Fonları

Tasarruflarını yatırıma dönüştürmek isteyen bireysel yatırımcıların en çok tercih ettiği güvenli yatırım araçlarından birisi de yatırım fonlarıdır. Yatırım fonları profesyonel fon yöneticileri tarafından yönetilmekte ve içerisinde barındırdığı çeşitli menkul kıymetlerle riski minimuma indirmeyi hedeflemektedir. Son zamanlarda aracı kurumların fon yöneticileri fonlarına yeni yatırımcılar çekmek için birbirleriyle rekabet halindedirler. Fonların yöneticileri sizler için hangi menkul kıymeti hangi vadede alacağını hesaplar ve analiz ederler bu sebeple birçok kullanıcı açısından avantajlı duruma geçmektedir. Yatırım fonları seçilirken aracı kurumun güvenilirliği, fonun geçmiş yıl performansı ve minimum katılım tutarı gibi konulara dikkat edilmelidir. Yatırım fonları oldukça sığ olan piyasalarda en iyi yatırım aracı olarak popülerliğini korumaktadır.

5.Gelir Ortaklığı Senetleri

Hazine tarafından ulaşım, haberleşme, enerji kesiminde kamuya ait olan alt yapı tesislerinin gelirlerinden yatırımcısına değişken faiz geliri sağlayan fakat mülkiyet hakkı tanımayan senetlerdir. Gelir ortaklığı senetlerinin vadesi 3-5 yıldır ve istendiği zaman nakite dönüştürülebilir. Gelir ortaklığı senedine bağlı işletmelerin gelirleri arttıkça yatırımcısına vereceği getiride artmaktadır.

Yatırımda Risk-Getiri Ayarlaması Nasıl Olmalı ?

Yatırım yaparken üzerine binlerce makale yazılan en önemli konulardan birisi de risk ve getiri performansı nasıl olmalı konusudur. Herkes yaptığı yatırımlardan en yüksek getiriyi elde etmek ister. Yüksek getiri literatürde yüksek riski ifade etmektedir. Paranın zaman değeri olgusunda para takasının getirisi faiz olarak adlandırılmaktadır. Siz paranızı bir bankaya mevduat getirisi için verdiğinizde banka paranızı kullanıp size bu kullanım değerinden kaynaklanan getirinin bir miktarını faiz olarak verir. Aynı şekilde DİBS alırken de sistem bu şekilde işler. Satın aldığınız devlet tahvilleri ilgili bütçe açıklarını finanse eder ya da çeşitli yatırımlarda kullanılır ve bu kullanılan paranın zaman değeri(faizi) size verilir.

Yatırım yapılırken yatırımcının riske karşı olan davranışı oldukça önemlidir. Yazımızda belirttiğimiz üzere risksiz yatırım araçlarını kullanmak isterseniz elde ettiğiniz getiriler genelde yüksek riskli olan hisse senetlerine nispeten daha düşük olacaktır. Yatırımcı olarak optimum yatırım stratejisi oluşturmanızı tavsiye ederim. Optimum yatırım stratejisinde 50-30-20 kuralını uygulayabilirsiniz. Bu kuralda alacağınız riski çeşitlendirme yöntemiyle dağıtmış olursunuz. Örnek vermek gerekirse 100 Bin TL’nin 50 bin TL sini banka mevduatına, 30 bin TL si ile Devlet Tahvili, 20 Bin TL si ile yatırım fonu alabilirsiniz. Yapacağınız çeşitlendirme ile yatırımdan elde edilen kazanç minimum risk maksimum getiri ile optimum düzeye gelecektir.

YORUMLAR YAZ