• YARIM ALTIN
  3.153,00
  % -0,56
 • AMERIKAN DOLARI
  16,1920
  % -0,96
 • € EURO
  17,4658
  % -0,86
 • £ POUND
  20,5557
  % -0,61
 • ¥ YUAN
  2,4170
  % -0,42
 • РУБ RUBLE
  0,2451
  % -2,75
 • BITCOIN/TL
  477461,487
  % 1,42
 • BIST 100
  2.438,84
  % -0,49
 • YARIM ALTIN
  3.153,00
  % -0,56
 • $ DOLAR
  16,1920
  % -0,96
 • € EURO
  17,4658
  % -0,86
 • £ POUND
  20,5557
  % -0,61
 • ¥ YUAN
  2,4170
  % -0,42
 • РУБ RUBLE
  0,2451
  % -2,75
 • BITCOIN
  477461,742
  % 1,42
 • BIST 100
  2.44
  % -0,49

Erdoğan, ‘Kanal İstanbul’ ile ilgili yeni kararını açıkladı

Erdoğan, ‘Kanal İstanbul’ ile ilgili yeni kararını açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, “İnşallah Kanal İstanbul’u hayata geçirecek, tüm insanlığın kullanımına sunacağız” dedi. Erdoğan ayrıca “İstanbul Sözleşmesi, kadın haklarına saygıyı getirmedi” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kanal İstanbul projesiyle ilgili, “Bunun Montrö ile yakından uzaktan alakası yok. Montrö ile yakından uzaktan alakası olmayan böyle bir Kanal İstanbul, bizi çok daha huzurlu, rahat kılacaktır. Kanal İstanbul’u, İstanbul’umuza kazandırdığımızda İstanbul, çok çok büyük zenginliğe kavuşmuş olacak” dedi.

GENÇLERLE SÖYLEŞİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde gençlerle bir araya geldi. Gençlerle söyleşi gerçekleştiren Erdoğan, kendisine yöneltilen soruları da cevapladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Kanal İstanbul’un ne gibi avantajları olacaktır bizim ülke için? Bunu yaparak Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nden çıkmayı hedefliyor muyuz?’ sorusuna şu yanıtı verdi:

“42-43 kilometre uzunluğu olan bir kanal burası. Bu kanaldan Karadeniz’i Marmara’ya bağlıyoruz. Bununla birlikte Karadeniz’den ve Marmara tarafından gelen gemilerin oralarda bekleme veya beklememe süreçleri hepsi, bizim kudretimizde. Tabi bunun Montrö ile yakından uzaktan bir alakası da yok. Montrö, İstanbul Boğazı ile alakalı bir sözleşme. Dolayısıyla burada kendi bağımsızlığımızı, kendi egemenliğimizi tamamen tesis ettiğimiz bir eser kazandırıyoruz. Şimdi Montrö ile yakından uzaktan alakası olmayan böyle bir Kanal İstanbul, bizi çok daha huzurlu, rahat kılacaktır. Kanal İstanbul’u, İstanbul’umuza kazandırdığımızda İstanbul, çok çok büyük zenginliğe kavuşmuş olacak, İstanbul Boğazı da çevrecilik açısından ciddi manada rahatlayacaktır.”

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Sizin kararınızla İstanbul Sözleşmesi’nden ayrıldık. Bu kararınız öncelikle kadın hakları konusunda sizin ve kabinenizin düşüncelerinin değiştiğini mi gösteriyor?” sorusu üzerine şunları söyledi:

“İstanbul Sözleşmesi, uygulaması itibarıyla maalesef ne ülkemizde ne dünyada özellikle kadın haklarına saygıyı getirmedi. Şu anda Avrupa Konseyi, Avrupa Birliği ülkelerinden de 11 tanesi bundan çekilme arifesinde. Kadına şiddeti bizim anayasamız reddediyor mu? Reddediyor, kabul etmiyor. Bizim üzerinde durmamız gereken, 6284 sayılı ailenin korunması ve kadına şiddet ile ilgili yasa; bu zaten var. Biz öyle bir medeniyetin, öyle bir dinin mensubuyuz ki bizim dinimizde kadına şiddet bir defa haramdır. Eğer böyle bir sözleşmeye illa ihtiyacımız varsa biz bu sözleşmenin daha adilini, daha güzelini, daha güçlüsünü; kalkarız, Ankara Sözleşmesi diye bir sözleşme hazırlarız, onunla beraber yola devam ederiz.”

104 EMEKLİ AMİRALİN BİLDİRİSİ

Emekli 104 amiralin bildirisine ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları aktardı:

“Askerin emeklisi olmaz. Asker askerdir. Siz 104 emekli olarak böyle bir açıklamayı nasıl yapıyorsunuz? Bu sizin özgürlüğünüzle alakalı bir konu değil ki. Çok seviyorsanız bu işi. Kalkarsınız siyasete soyunursunuz. Aynı düşünce kalıbında böyle bir metnin ortaya konmasını Cumhurbaşkanı ve Başkomutan olarak sorumlu bir insan olarak kabul etmemiz mümkün değil. Bundan sonraki süreç yargıya ait bir süreçtir.”

İTALYA BAŞBAKANI DRAGHI’NİN ÇİRKİN SÖZLERİNE YANIT VERDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan İtalya Başbakanı Draghi’nin çirkin sözleriyle ilgili de konuştu. Erdoğan “İtalya Başbakanı’nın açıklaması tam bir densizlik ve terbiyesizliktir. Türkiye ve İtalya ilişkilerinin iyi bir duruma geleceğini düşündüğümüz dönemde Draghi denene adam baltayı vurmuştur. Sen atanarak gelmiş birisin seçilmiş biri değilsin. Her şeyden önce tarihinden haberinin olması lazım. Milletimizden aldığımız güçle yolumuza devam edeceğiz” dedi.

YORUMLAR YAZ