• YARIM ALTIN
  3.170,00
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  16,3778
  % 0,08
 • € EURO
  17,5811
  % 0,06
 • £ POUND
  20,6586
  % -0,04
 • ¥ YUAN
  2,4310
  % 0,07
 • РУБ RUBLE
  0,2537
  % 0,99
 • BITCOIN/TL
  483015,333
  % -0,50
 • BIST 100
  2.450,84
  % 1,35

Uçak yolculukları değişiyor ! İşte yeni kurallar

Uçak yolculukları değişiyor ! İşte yeni kurallar

Almanya ve Avusturya’da pandemiyle mücadele bağlamında maske kullanımında yeni düzenlemeye gidiliyor. Toplu taşıma araçları ve uçuşlarda FFP2 veya tıbbi (cerrahi) maskeler zorunlu hale geliyor.

Mutasyon geçirmiş virüs sebebiyle alınan önlemler arttırılıyor. Daha önce ülkelerin ve havayollarının belirlemiş olduğu maske kuralları da böylece yeniden gözden geçiriliyor.

Havayollarının bazıları uçaklarda ventilli (filtre) maske kullanımana izin verirken, kimileri ise izin vermiyor. Yaygın olarak kullanılan bez maskelerin koruyuculuğundan tatmin olmayan bazı ülkeler cerrahi maske ve FFP2 maske kullanımını uçaklarda ve havalimanlarında zorunlu hale getirmeye başladı.

Türkiye’de havayolu seyahatlerinde yolcuların kullandığı maskelerin standardı ve denetiminde sorun yaşanırken, havayolu şirketlerinin ‘hijyen kiti’ olarak dağıttıkları paketlerde yer alan maskelerin de koruyucu etkisinin tartışmalı olduğu belirtiliyor.

Avusturya’da alınan son kararlara göre 25 Ocak’tan itibaren hayatın bir çok alanında havalimanları ve uçuşlarda dahil olmak üzere FFP2 maske takmak zorunlu olacak.

Lufthansa Grubu’dan yapılan açıklamada ise, kumaş maske kullanımının yerini 1 Şubat’tan itibaren cerrahi maskeler ve FFP2 (KN95/N95) maskeler alacak. Bez maske takanlar ise uçağa alınmayacak. Alınan karar tüm Lufthansa Grubu Havayolları; Air Dolomiti, Austrian Airlines, Brussels Airlines, Eurowings, Swiss International Air Lines için Almanya’ya ve Almaya’dan gerçekleşecek uçuşlar için geçerli olacak.

Öte yandan Lufthansa’nın THY birlikte yüzde 50 hissedarı olduğu SunExpress Havayollarında bu kuralların uygulanıp uygulanmayacağı ise bilinmiyor.

FFP2 maskesi nedir ?

FFP2 maskelerinde partikül filtreleri bulunuyor ve yüzün yaklaşık yarısını kaplıyor. Şimdiye kadar ağırlıklı olarak endüstriyel güvenlik bağlamında, örneğin el sanatlarıyla uğraşanlar tarafından toza karşı kullanılıyor. Federal ilaç ve Tıbbi Cihazlar Enstitüsü FFP2 maskelerini, “Beyaz renkte, genellikle kubbe şeklinde veya katlanabilir (kahve filtresi şeklinde) ve taşıyıcıyı parçacıklardan, damlacıklardan ve aerosollerden (sprey gibi hava içinde dağılan katı veya sıvı maddeler) korurlar” sözleriyle tanımlıyor. Bunlar hem maske takan kişiyi hem de etrafındaki insanları koruyor. Bu maskelerin ventilli olanları da var. FFP2 maskelerinin örgüsü daha yoğun olduğu için daha küçük parçacıkları da filtreliyor. Testlere göre aerosollerin en az yüzde 94’ünü süzüyor. TÜV veya DEKRA gibi kuruluşlardan kalite onayı alan bu maskeler Avrupa’da üzerine CE ibaresi basılarak satılabiliyor.

THY ve Pegasus’dan Avusturya’ya uçacaklara maske uyarısı:

 

YORUMLAR YAZ