• YARIM ALTIN
  3.158,00
  % -0,44
 • AMERIKAN DOLARI
  16,3528
  % -0,16
 • € EURO
  17,5751
  % 0,50
 • £ POUND
  20,6267
  % 0,21
 • ¥ YUAN
  2,4270
  % -0,84
 • РУБ RUBLE
  0,2503
  % -9,25
 • BITCOIN/TL
  481851,299
  % -0,90
 • BIST 100
  2.450,84
  % 1,35

Hisse Senedi Analizi Ve Değerlemesi Nasıl Yapılır ?

Hisse Senedi Analizi Ve Değerlemesi Nasıl Yapılır ?

Başlık ne kadarda ilgi çekici dimi. Hisse senetleri en basit tabirle borsalarda işlem gören şirketlerin piyasa değerleridir. Nasıl yani bu kadar basit mi tanımlayacaksınız diyenler olabilir. Evet bu kadar basit. Bir şirketin borsada işlem gören hisse senedi fiyatı şirketin borsadaki piyasa değerini belirtir. Ne yani fiyatı yüksek olan hisse senedi iyi şirket fiyatı 1 TL ya da daha küçük olan şirketler kötü mü diyelim diye soranlar olabilir. Tabi ki de hayır. Borsada işlem gören şirketin hisse senedi analizi yapılırken sadece fiyata bakılmaz. En azından fiyatın az ya da çok olmasına göre bir şirketin doğru değerlendirmesi yapılmaz. Peki şirketin hisse senedi analizi nasıl yapılır ? Bu sorunun tek bir cevabı olmadığı gibi tek doğru yanıtı da yoktur. Bu konuda yıllardır süren tartışmalar teoriler vs. tek bir doğru analiz yöntemi olmadığını kanıtlamıştır. Bu yazımızda sizlere hisse senedi analiziborsada kazandıran stratejiler nelerdir ve hisse senedi seçimi gibi konularda pratik bilgiler vermeye çalışacağım.

Hisse senedi analizinin nasıl yapılıp yapılmadığı konusunda incelemelere geçmeden önce borsada işlem gören şirketler hakkında birkaç bilgi vererek piyasanın işleyiş mantığı hakkında bilgi vermek istiyorum. Borsalar sermaye piyasalarıdır. Sermaye piyasaları teorik olarak uzun vadeli yatırım araçlarıdır (para piyasaları gibi kısa vadeli düşünülmemesi gerekir) Bireyler ya da yatırımcılar kazanç sağlama güdüsü ile borsada işlem gören şirketlere yatırım yaparlar. Buraya kadar her şey tamam. Burada fark ettiyseniz yatırımcı penceresinden baktık. Peki şirketlerin bu işten karı nedir ? En basit mantığıyla şirketler neden borsalarda alınıp satılır diye düşündünüz mü hiç ? Cevap çok basit. En temel şekliyle yanıtlamak gerekirse ucuz finansman olanağı sebebiyle şirketler sermaye piyasalarında işlem görürler.

Şirketler bankalardan borçlanmak yerine binlerce yatırımcıdan borç alırlar. Sizler yatırım yaptığınız şirkete borç para vererek şirketin kar elde etmesini ve bu karını sizlerle paylaşmasını ve dolaylı yoldan hisse senedi fiyatlarının yükselmesini beklediğiniz için yatırım yaparsınız. Sistem en kaba haliyle böyle ilerlemektedir. Peki borsada hisse seçimi yapılırken nelere dikkat edilmelidir ? Hisse senedi nasıl alınır ? Borsada kazandıran stratejiler nelerdir ?

Hisse Senedi Analizi

Yukarıda hisse senetlerinin alınıp satılması ile ilgili ufak bir anekdot paylaştım. Şimdi herkesin merak ettiği konular arasında yer alan hisse senedi analizi nasıl yapılır sorusuna gelelim. Efenim bu sorunun tek bir cevabı bulunmamakla birlikte piyasada işlem yapan birçok yatırımcının kullanmış olduğu genel kabul gören iki farklı analiz türü bulunmaktadır. Bunlardan 1.Temel analiz 2.Teknik analiz yöntemleridir. Peki nedir bunlar ? Hayat mı kurtarır ? Zengin mi eder ? Temel analiz ya da teknik analiz ne işe yarar ?

Temel analiz nedir ? Temel analiz şirketlerin finansal raporlarının analizi, şirketin içinde bulunduğu sektör analizi ve dünyanın içinde bulunduğu genel ekonomik durumdan oluştuğunu söyleyebiliriz. Nasıl yani ben temel analiz yaparken bütün bunlara bakacak mıyım ? Benim hisse senedini satın aldığım şirket tıkır tıkır üretim yapıyor finansal raporları gayet olumlu hiçbir şey olmaz demeyin. Dünyada bir anda patlayabilecek genel ekonomik kriz tıkır tıkır işleyen şirketinizin borsada işlem gören fiyatlarını alt üst edebilir. Başka bir örnek verecek olursak şirket güzel üretim yapıyor satışlar güzel fakat sektör ortalamasının altında. Peki sizce bu iyi bir şey mi ? Bence değil. Bu yüzden fark ettiyseniz hisse senedinin temel analizini yaparken tek bir noktaya odaklanmayıp farklı yönlerden inceleme yapmanız uzun vadeli yatırımlarınızın riskini azaltmanıza sebep olacaktır.

temel analiz nedir
temel analiz nedir

Teknik analiz nedir ? Hisse senedi analizi yaparken kullanılan diğer bir yöntem ise teknik analizdir. Teknik analiz hisse senedi analizi için programcı tabiriyle nitelersek programlama dillerinden sadece birisidir. Nasıl yani ? Hisse senedi analizi yaparken elinizde şirketin finansal durumunu içeren raporlar sektör analizleri vs. gibi veriler bulunurken bütün bu bilgilerin şirketin hisse senedi fiyatlarına nasıl ve hangi tarihte yansıdığını analiz etmenize yarayan bir analiz türüdür. Bu analiz tekniğinde fiyatların tarihte tekerrürden ibaret olduğu görüşü hakimdir. Teknik analizi en basit haliyle açıklayacak olursak halk arasında “dolar çıktığı yeri unutmaz” diye bir tabir vardır. İşte bu cümlede çıktığı yeri unutmaz ifadesi teknik analizin kendisidir 🙂 Fiyatların belirli döngülerde ve formasyonlarda hareket ederek yatırımcısına trade etme olanağı sağlar.

Temel Analiz Nasıl Yapılır ?

Ya hocam iyi hoş güzelde biz temel analizi nasıl yapacağız ? Şirketin finansal raporlarına nereden ulaşacağız diyen piyasada yeni işlem yapmaya başlamış arkadaşlarımız olabilir. Borsaya kote olmuş bütün şirketlerin finansal raporlarını Kamu aydınlatma platformu (KAP) üzerinde bulabilirsiniz. Temel analiz yapabilmek için KAP üzerinde yer alan finansal raporları bilgisayarınıza indirip hesap makinesiyle tek tek finansal kalemleri analiz etmenize gerek yok. Aracı kurum ya da bankalarınızın ekstrelerinde yer alan şirket özet bilgi kısmından şirketin finansal durumu ile ilgili özet bilgileri analiz edebilirsiniz. Peki temel analiz yaparken en çok dikkat edilmesi gereken konular nelerdir ? Şirketin uzun vadeli yatırım için uygun olup olmadığını nasıl anlayabiliriz ? Hisse senedi seçimi nasıl yapılmalı ?

1.Cari oran: Borsada işlem gören şirketlerin hisse senedi fiyatının değerlemesi yapılırken en çok kullanılan mali analiz rasyolarından olan cari oran şirketin dönen varlıklarının kısa vadeli borçları ödeyebilme gücünü gösterir. Dönen varlıklar burada şirketin hızlı nakit paraya çevrilebilen varlıkları yani aktif kalemleridir. Bu oranın genelde 2 olması kabul edilebilir olarak görülse de her sektörün farklı oranları olacaktır. O yüzden ben sektör ortalamasının üzerinde olan bir şirket benim için idealdir diye görüş bildiririm.

2.İşletme sermayesi oranı: Yabancı kaynaklarda “Working Capital” olarak da görebileceğiniz işletme sermayesi şirketin günlük giderlerinin karşılanması için oluşturulan sermayesidir. Sürdürülebilir işletme sermayesi oranı şirketler için oldukça önemli olup kabaca söylemek gerekirse dönen varlıklardan kısa vadeli borçların çıkarılmasıyla bulunur. İşletme sermayesinin negatif çıkması şirketin finansal durumu açısından günlük giderlerini karşılamada zorluk çektiğini ve kısa vadeli yükümlülüklerini karşılayamama tehlikesi içinde bulunduğunu gösterir.

3.Borç yükü: Size bir soru. Elinizde 1000 TL var ve iki arkadaşınız sizden borç istiyor. Birinci arkadaşınızın çevreye borcu olmadığını ve düzenli aylık geliri olduğunu biliyorsunuz. İkinci arkadaşınızın ise aylık belirli bir geliri olsa da çevresine yüklü miktarda borcu olduğunu düşünün. Siz hangisine borç verirdiniz ? Cevap basit duygusal durumları bir tarafa bırakacak olursak tabi ki de daha az borcu olan kişiye borç vermeyi seçersiniz.

Borsada işlem gören şirketlerinde haliyle ne kadar az borcu varsa borç veren taraf olarak iyi bir izlenim almanıza sebep olacaktır. Yüksek enflasyon ve faiz riski olan ülkelerde yüksek borç daima büyük risk teşkil eder. Şirketlerin hisse senedi değerlemesi yaparken en çok kullanmış olduğum temel analiz yöntemlerinden birisi de borç yükü oranlarıdır. Bilançoda toplam borç / toplam aktif oranı yaparak şirketin içinde bulunduğu borç yükünü teşhis etmiş olursunuz. Diğer mali analiz oranlarında olduğu gibi sektör ortalamasını dikkate alırsanız daha verimli bir kıyaslama elde edersiniz.

mali analiz oranları
mali analiz oranları

4.Aktif karlılık oranı: Şirketlerin sahip olduğu aktiflerle ne kadar kar ettiğini hiç düşündünüz mü ? 1000 TL aktifine karşılık şirket ne kadar kar ediyor ? Aktif karlılık oranı şirketin net karının aktiflere bölünmesiyle elde edilir. Aktif karlılık oranı şirketin toplam varlıklarının ne kadar karlı çalıştığını bizlere en net gösteren mali rasyolardan birisidir.

5.Özsermaye karlılık oranı: 3 arkadaşınızla şirket kurmaya karar verdiniz. Şirket kurarken pamuk eller cebe diyip kişi başı 25.000 TL ortaya koyarak toplamda 75.000 TL sermaye ile şirket kuruluşunu gerçekleştirdiniz. Ortakların şirketin özsermayesini ne kadar verimli kullandığını ölçmek için kullanılır basit tabirle borç paranızı ne kadar iyi değerlendirdiklerini bizlere gösterir.

6.Hisse başı kar: Borsada en çok tercih edilen filtreleme yöntemlerinden birisi olan HBK yani hisse başı kar oranıdır. Firmanın size hisse başına ne kadar kar verdiğini gösterir. Net karı hissenin sayısına bölünmesiyle bulunabilir. Hisse başı kar oranı yüksek olan şirketler genelde daha çok tercih edilmektedir. Fakat tek başına her şey değildir.

7.Net kar analizi: Benim en çok kullanmış olduğum rasyoların arasında yer alan net kar kalemi şirketin geçmiş finansal raporundaki net karı ile yüzdelik olarak kıyaslanması sonucu bulunur. Net karını sürekli arttıran firmalar karlılık oranını yükseltmesi açısından tercih edilir. Sektör ortalaması ile kıyaslandığında uzun vadede güzel sonuçlara ulaşabileceğiniz mali analiz oranlarının başında gelmektedir.

8.Piyasa Değeri / Defter Değeri: Borsada en çok kullanılan göstergelerden biri olan PD/DD değeri şirketlerin aşırı değerlendiğini ya da ucuz kaldığını gösterebilir. Piyasa değeri yatırımcıların hisse senedini alıp satmasıyla oluşan değerdir. Defter değeri ise finansal raporların değeridir (gerçek değer) Bu oranda gördüğünüz gibi aslında görülmek istenen şey şirketin finansal raporlarına kıyasla ne kadar değer biçildiğini gösterir. PD/DD değeri 10 olan şirketin mali raporlarından 10 kat fazla değerle alınıp satıldığını gösterir. Bu değerin küçük olması istenir fakat PD/DD değeri tek başına değerlendirilmemelidir. Bazı zamanlar PD/DD değeri 10 olan şirket 2 olan şirketten yıl içerisinde hisse senedi fiyatı performansı açısından daha iyi sonuçlar gösterebilmektedir.

9.Fiyat kazanç oranı: Bu oran şirketin hisse senedi fiyatının hisse başına düşen kara bölünmesiyle elde edilir. F/K oranı sektör ortalaması ile kıyaslandığında ortalamanın üzerinde ise hisse senedinin aşırı değerlendiğini düşünebilirsiniz. Aksi durumda ise sektör ortalamasının gerisinde kaldığını ya da ucuz olduğunu düşünebiliriz. Diğer oranlar gibi tek başına değerlendirilmemeli F/K sı düşük diye bir şirketin hisse senedi alınmamalıdır. F/K oranını bir başka deyişle anlatacak olursak şirketin elde edeceği 1 TL kar için sizin ne kadar ödeme yapmak isteyeceğinizin göstergesidir. Örnek vermek gerekirse hisse senedi fiyatı 10 TL olan bir şirketin FK sı 5 olursa ilk bakışta ne düşünürdünüz ? Hisse başı 5 TL kar veren bir şirkete siz 10 TL değer biçiyorsunuzdur.

borsa nasıl oynanır
borsa nasıl oynanır

10.Esas faaliyet karı: Bana kalırsa en önemli mali analiz oranları arasında ilk 5 de yer alabilecek kıymetli bir orandır. İşletmeler kar edebiliyor olabilir fakat elde ettiği karın % kaçı faaliyetinden oluşuyor. Hemen basit bir örnekle açıklayalım. Reklam sektöründe faaliyet gösteren bir şirketin dönem karı 10 milyon TL olsun. Esas faaliyet karı ise 7 milyon TL. Peki biz hangisine bakacağız hangisi doğru ? Her ikisi de doğru fakat farklı şeyler söylüyor. Esas faaliyet karı şirketin reklamcılık faaliyeti ile ilgili elde ettiği iş alanı ile ilgili faaliyetlerinden oluşan kardır. Şirket 7 milyonun dışında 3 milyon TL lik yüksek faiz ortamında mevduat geliri elde etmiş olabilir ya da daha farklı bir gelir kalemi düşünebilirsiniz.

Temel analiz yapmak bana kalırsa şirketi bir insan gibi check-up yapmaya benzer. Yapmış olduğunuz analiz yöntemiyle şirketin gelecekte ne kadar kar edebileceği, hissedarlarına ne ölçüde kar verebileceği yönünde bilgi sahibi olmanızı sağlar. Hisse senedi analizi yaparken tek başına yeterli olmayacağı gibi benim için uzun vadeli yatırımlarda olmazsa olmaz yöntemlerden birisidir. Kısa vadeli dakikalık-saatlik-günlük trade yapacak olan kişiler çok kullanmayabilir fakat uzun vadeli değer yatırımcısı olacak kişilerin masasında yer alması gereken en güzel araçlardan birisidir.

Teknik Analiz Nasıl Yapılır ?

Borsada işlem gören şirketlerin yatırımcıları olarak en sık kullanmış olduğum bir diğer yöntem olan teknik analiz dünyasına hoşgeldiniz 🙂 Başlık çok net teknik analiz nasıl yapılır 🙂 Doğruyu söylemek gerekirse teknik analiz derya deniz diyebileceğim bir konu. Burada sizlere yüzlerce içerikle anlatmaya kalksam da bitmeyecek her gün kendinizi farklı bir strateji öğrenerek bulabileceğiniz bir dünyadır. (Bende hergün yeni birşey öğreniyorum 🙂 )

Burada sizlere teknik analizin ne olduğunu ne ifade ettiğini ve teknik analizi nasıl ve nerede kullanmamız gerektiğini birkaç yöntem ile anlatmaya çalışacağım. Teknik analizi kullanarak işlem yapanlar fiyatlara bütün herşeyin yansıtıldığını düşünürler. Nasıl yani ? Şirketle ilgili olabilecek olumlu / olumsuz tüm beklentiler grafiğe yanstılır ve önceden satın alınır düşüncesi ve fiyatların mutlaka belirli bir sistematik içerisinde hareket edeceğini ifade ederler.

Aşağıdaki fotoğrafta RTA Laboratuvar adlı şirketin (RTALB) günlük grafiği görülmektedir. Burada yuvarlak ile işaretlenen yerler fiyatların dip ve zirve yaptığı alanlardır. Bu alanlar üzerinden çizilen kırmızı trend ile bir kanal oluşturulmuştur. Ve fark ettiyseniz aylardır şirketin hisse senedi fiyatı bu kanal içerisinde hareket etmiştir.

teknik analiz nasıl yapılır
teknik analiz nasıl yapılır

Tamam bu iş bu kadar kolaysa hemen 2 çizgi çizerek bende alım-satıma başlayayım diyenleri duyar gibiyim 🙂 Yok arkadaş sadece 2 trend kanalı çizmekle olmuyor bu iş. Farkındaysanız fiyatlar trend kanalı üzerinde sert hareketlere maruz kalmakta 5 liradan 60 liraya buradan 15 liraya geri geldiği görünmektedir. Peki sizin stratejiniz ne olmalı ? Hisse senedi ne zaman alınmalı ? Teknik analizde en çok kullanılan yöntemlerden sadece birisi olan trend kanalları içerisinde al-sat yapma imkanı trend kanalı dışına çıkıldığında pozisyon ne olursa olsun terk edilmeli kapatılmalıdır.

Bazı zamanlarda trend dibinde aldığınızı zannettiğiniz hisse senedi çizmiş olduğunuz trend kanalını kırarak aşağı harekete başlamaktadır ? Burada aklınıza gelen soru haklı olarak şu olacaktır: hani teknik analiz işe yarıyordu 🙂 Evet yarıyor fakat her zaman %100 sonuç verecek diye bir kaide yoktur. Fiyatlar belki yeni bir trend yapma eğilimine girebiliyor olabilir ya da piyasada olan dumanlı hava şirketinizden fonların çıkmasına sebep olarak fiyatların aşağı çekilmesini sağlamıştır. İlk başta söylemiş olduğumuz gibi teknik analiz hisse senedi analizi yapabilmek için sadece bir dildir. Uygulanması zorunlu değildir fakat faydalı olabilecek bir analiz türüdür.

Teknik analiz yaparken kullanabileceğiniz birçok araç bulunmaktadır. Bunlardan en sık kullanılan yöntemleri sizlere aşağıda yazıyorum.

 • Trend analizi
 • Formasyon analizi
 • Hareketli ortamalar
 • Fibonacci analizi
 • Fiyat analizi yapabilecek çeşitli indikatörler (Bollinger bantları, RSI ,DMI, CCI,MFI,MACD,Momentum vb.)
 • Hacim analizi
 • Elliot dalgaları

Yukarıda görmüş olduğunuz teknik analiz araçları sizlere stratejiniz için sadece birer silah kazandırır. Sizi belki kesin sonuca götürmez fakat savaşta erkenden havlu atmanıza engel olurlar. Kurşununuzu bir çırpıda sıkmamanız gerektiğini size öğretirler.

Teknik analiz konusunda herkesin kendisine göre farklı stratejileri bulunmaktadır. Kimileri hareketli ortalama kullanarak al-sat yaparken bazıları RSI indikatörü ile trade yapmaktadır. Sizde borsalarda işlem yapmak ve kimsenin sözüne bakmadan kendi alım-satım işleminizi yapmak istiyorsanız ilk başta temel analiz ve daha sonra kesinlikle teknik analiz öğrenmeye başlayarak

hisse senedi değerlemesi konusunda oldukça güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.

YORUMLAR YAZ