• YARIM ALTIN
  3.168,00
  % -0,44
 • AMERIKAN DOLARI
  16,3743
  % 0,02
 • € EURO
  17,5833
  % 0,54
 • £ POUND
  20,6945
  % 0,55
 • ¥ YUAN
  2,4343
  % -0,49
 • РУБ RUBLE
  0,2574
  % -6,72
 • BITCOIN/TL
  478637,396
  % -1,28
 • BIST 100
  2.425,83
  % 0,32

Son Dakika: Asgari Ücret Fiyatları Belli Oldu 2022

Son Dakika: Asgari Ücret Fiyatları Belli Oldu 2022

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2022 yılı asgari ücret rakamlarını açıkladı.

2022’de asgari ücret net 4 bin 253 TL oldu. Asgari ücrete zam yüzde 50,54 oldu.

2022’de asgari maaş 5 bin 4 TL, işveren maliyeti ise 5 bin 879 TL oldu.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Bilindiği gibi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bir sonraki yılın asgari ücretini Aralık ayında belirliyor. İşveren ve işçi, bu yıl başında olduğu gibi önümüzdeki yılın Aralık ayında da birlikte çalışmaya devam edecek. Aralık ayı.

Asgari ücret, son 50 yılın en büyük artışı olan %50 oranında artırıldı. Bu artışla birlikte, fiyat artışları karşısında personelimizi ezmeme konusundaki istekliliğimizi kanıtlamış olduk. Ülkemiz tarihinin bu anında çalışanlarımız daha fazlasını hak ediyor. İşçisi olmayan işveren, patronu olmayan işçi yoktur.

Türkiye büyüdükçe ve imkanlarını genişlettikçe çalışanlarımız da hak ettikleri payı alacaklardır. Hiç kimse işveren veya çalışan hakkında herhangi bir varsayımda bulunmamalıdır. Ayrıca suistimal edilmemelidirler.

 

ERDOĞAN’IN DOLAR ÇIKIŞI

Eskiden “dolar böyleydi”, “asgari ücretin dolar cinsinden hesaplanması gerekir” gibi yaklaşımlar, o dönemde bu ülkenin mevcut işvereninin sömürülmesinden başka bir şey değildi. Onları sorgulamanız gerekir. Türk Lirası kullanılan ülkelerde dolar kullanma deneyiminiz var mı? Mali durumumuz düzeldi. Para birimi Türk Lirasıdır. Şu anda, bazı sorunlar var. Bu zorlukları mümkün olan en kısa sürede aşacağız.

Döviz kuru dalgalanmalarının ve abartılı fiyat artışlarının yarattığı belirsizliğe mümkün olan en kısa sürede son vermeye kararlıyız.

Ülkemizin daha hızlı gelişmesi için gerekli adımları atmaya devam edeceğiz. Önümüzdeki günlerde atacağımız yeni adımlarla istikrar ve güveni sağlama yolunda çok yol kat edeceğiz.

 

ASGARİ ÜCRET ÜZERİNDEKİ VERGİLER KALDIRILDI

Ülkemizde onlarca yıldır asgari ücret vergiden muaftır. On yıllardır konuşulan bu ihtiyacı nihayet yeni asgari ücret kuralı sayesinde gerçekleştiriyoruz. Asgari ücret üzerindeki gelir vergisi ve damga vergisi gelecek yılın başında kaldırılacak. Bu iki verginin kaldırılmasıyla işverenler ek maliyetlerde 450 TL tasarruf edecek.

Ülkemizin geleceğini yeminli faiz ve kur spekülatörleri, Türkiye düşmanları veya birkaç hevesli taraftar seçemez. 84 milyonluk bu ülkenin geleceğini birlikte belirleyeceğiz.”

 

TARAFLARIN AÇIKLAMASI

Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün saat 11:00’de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda dördüncü kez toplandı. Görüşmenin ardından TSK Genel Sekreteri Akansel Koç ve Türk-ş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat açıklamalarda bulundu.

Türkiye Ticaret Genel Sekreteri Nazmi Irgat, “Kamuoyunun beklentisi yakalanmış sayılıyor” dedi.

TSK Genel Sekreteri Akansel Koç, “Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 4. toplantısını gerçekleştirdik” dedi. 2022 yılı için asgari maaşı belirledik ve başkanım Nazmi ve Nurcan Hanım’ın başkanlığında bakanımıza sunduk. Sayın bakanımız gerekli açıklamayı yapacaktır.

Taraflar görüşlerini dile getirdi. Zaten birkaç noktada anlaştık. 2022’nin tüm çalışanlarımıza ve işletmelerimize bol kazançlı bir yıl diliyorum.”

 

İLK TOPLANTI 1 ARALIKTA YAPILMIŞTIR.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısı 1 Aralık’ta başladı, ikinci toplantısı 7 Aralık’ta Türk-ş’in ev sahipliğinde 2022 yılı asgari ücretini belirlemek üzere gerçekleştirildi. 9 Aralık’ta taraflar TSK’da bir araya geldi. işveren sektörü.

Oturumlar, işverenleri temsilen Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TSK) ve işçileri temsilen Türk ş ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilmektedir.

 

‘EN AZ 4 BİN’ diye talep etti işçi.

İlk rakamlar, çalışanlar ve işletmeler arasındaki asgari ücret görüşmelerinin üçüncü turunun yapıldığı gün açıklandı. TÜİK, her yıl komisyona gönderdiği tek bir işçinin asgari yaşam maliyeti hesaplamasını bu yıl açıklamadı.

Çalışma Genel Müdürü Nurcan nder’e göre, TSK asgari geçim miktarını 3.100 ve Türk-ş’i 3.900 olarak koyuyor.

2022 yılı asgari ücret rakamını henüz açıklamayan Türk-ş, bu toplantının ardından ‘en az 4 bin TL’ istediğini belirtti.

Bu miktarın altında kalan herhangi bir teklifin reddedileceği açıkça belirtildi.

Zamhaberleri.com‘un edindiği bilgilere göre Türk-ş, dün tarafların bir araya geldiği üçüncü görüşmede 3 bin 903 TL talepte bulunmadı. Türkiye Cumhurbaşkanı Atalay, yaklaşık 4 bin Türk Lirası ödemeye mecbur kaldı.

DİSK ise toplam 5 bin 200 TL istedi.

YORUMLAR YAZ